Vuodesta toiseen lapsille ja nuorille luvataan parempia palveluja, huolenpitoa ja valoisampaa tulevaisuutta. Silti edistystä ei juuri näy. Lapsen ääni -raportti paljastaa kasvavat varallisuuserot, mielenterveyspalvelujen puutteet ja pelon leikkauksista, toteaa TET-harjoittelijanamme ollut Neo Kirjavainen.
Nuorille hoetaan pienestä pitäen, että he voivat saavuttaa mitä tahansa, jos tarttuvat haasteisiin ja yrittävät parhaansa. Lapsen ääni -raportti on puolestaan kertonut lasten ja nuorten ajatuksista jo vuodesta 2001. Tänä vuonna raportissa nousi esiin erityisesti varallisuuserojen vaikutus lapsiin.
Heikosti toimeentulevista vastaajista 57 % kertoi, että heidän perheensä taloudellinen tilanne on heikentynyt viime vuosina. Samasta ryhmästä vain 51 % uskoo löytävänsä mielekkään työpaikan, kun hyvin toimeentulevista nuorista tähän uskoo 77 %. Vastauksissa korostui myös vähävaraisuuden henkinen kuormittavuus. Nuoruus on jo itsessään haastavaa aikaa, eikä ole oikein, että monet lapset ja nuoret joutuvat kantamaan huolta perheensä taloudesta.
Nuoret kokevat jäävänsä yksin ajatustensa kanssa
Monien mielestä matalan kynnyksen mielenterveyspalveluja on tarjolla liian vähän. Useana päivänä viikossa kouluista ei löydy kuraattoria tai psykologia, jolle voisi kertoa murheistaan. Tuntuu kuin oikeus optimismiin, itsevarmuuteen ja hyvään mielenterveyteen tulisi hintalapun kanssa.
Lasten ja nuorten toiveissa korostuu myös luonnon huomioiminen sekä eriarvoisuudesta eniten kärsivien aseman parantaminen päätöksenteossa. Rahalla ei ole mitään väliä jos meillä ei ole paikkaa jossa käyttää sitä, toteaa eräs kyselyyn vastannut lapsi.
Useat vastaajat ilmaisivat myös pelkoa ja turhautumista palveluiden leikkauksista. Eräs kyselyyn vastannut totesi, että lapsilisää tulisi jatkaa 18-vuotiaaksi asti ja leikkaukset nuorten mielenterveyspalveluista sekä pienituloisilta perheiltä pitäisi lopettaa.
Nuoria voi kehottaa vaikka kuinka paljon luottamaan itseensä ja tulevaisuuteensa, mutta sanoilla ei ole mitään merkitystä, jos ne ovat ainoa tuki, joka nuorille sallitaan. Milloin alamme yhteiskuntana todella huomioida lasten ja nuorten edun päätöksenteossa? Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun he kokevat jäävänsä toissijaisiksi. Kuinka kauan kestää rakentaa aidosti lapsiystävällinen yhteiskunta?

Lapsen ääni 2025
Tutustu Lapsen ääni -kyselyn tuloksiin.