Pelastakaa Lasten selvitti pakolaistaustaisten perheenyhdistämisperheiden lapset näkemyksiä perheen merkityksestä ja erossaolosta sekä avusta ja tuesta. Perheen ja läheisten merkitys sekä halu olla yhdessä perheen kanssa korostuvat lasten kertomuksissa.
Mä haluun olla mun perheen kaa -selvityksessä tarkastellaan, miten 5–11-vuotiaat lapset kuvaavat perheen merkitystä ja perheenjäsenten erossaoloa sekä millaista apua tai tukea heidän tarinoissaan toivotaan, annetaan ja vastaanotetaan.
Tavoitteena on vahvistaa perheenyhdistämisperheiden kanssa työskentelevien ammattilaisten ja vapaaehtoisten ymmärrystä lasten näkökulmista sekä lisätä tietoa palvelujen kehittämisen tueksi. Selvityksen aineisto kerättiin yhdistämällä sadunkerrontaa muihin luoviin ja toiminnallisiin menetelmiin.
Perhe on lapsille muutakin kuin ydinperhe
”Lasten kertomissa saduissa korostuvat perheen ja muiden läheisten merkitys sekä lasten halu olla yhdessä perheensä kanssa”, Pelastakaa Lasten hankepäällikkö Venla Ryymin sanoo.
Selvityksen perusteella perhe näyttäytyy lapsille ydinperhettä laajempana läheisten verkostona, johon kuuluvat myös täysi-ikäiset sisarukset, isovanhemmat ja muu suku. Läheiset tarjoavat lapsille rakkautta, turvaa, apua ja suojaa vaikeissa tilanteissa.
”Ne, jotka on tärkeitä, on ne perheenjäsenet. Äiti, isä, isä, sitten sen äidin lapsi.” – Selvitykseen osallistunut lapsi.
”Totuus on, että mä haluan nähdä mun perheenjäseniä.” – Selvitykseen osallistunut lapsi.
Lapset surevat ja ikävöivät ollessaan erossa perheestään
Erityisesti yli 9-vuotiaat käsittelivät tarinoissaan erossaoloon liittyvää surua ja ikävää sekä perheen yhdistymistä, luottamusta, ystävyyttä ja keskinäistä auttamista.
”Ne, se vaan halus mennä kattoo niitä [perhettä], mut ne oli ihan pitkällä.” – Selvitykseen osallistunut lapsi
Nuorempien lasten saduissa painottuivat puolestaan vanhempien läsnäolo, turvallisuus, leikki, liikkuminen, luova tekeminen ja uuden oppiminen, jotka ovat lasten perusoikeuksia.
“Leikkiä yhdessä, pelaa barbeilla“ – Selvitykseen osallistunut lapsi.
Pelastakaa Lapset muistuttaakin selvityksessään lasten perusoikeuksista ja niiden toteutumisen varmistamisesta myös perheenyhdistämisperheiden lasten elämässä.
Perheenyhdistämistä ei saa vaikeuttaa
Viime vuosien lainsäädännön kiristykset ovat lisänneet perheiden epävarmuutta ja vaikuttaneet perheiden mahdollisuutta päästä yhteen. Samaan aikaan kotoutumista tukevat palvelut ja resurssit vähenevät, mikä vaikuttaa perheille ja lapsille tarjottaviin palveluihin.
YK:n lapsen oikeuksien komitea on ollut erittäin huolestunut perheenyhdistämisen oikeudellisista ja tuloihin liittyvistä esteistä.
”Päättäjien tulee varmistaa, että perheenyhdistämisessä lasten etu huomioidaan päätöksissä ja perheiden mahdollisuutta olla yhdessä edistetään”, sanoo Ryymin.
Pelastakaa Lasten suositukset päättäjille:
- Suomeen tulleiden lasten parempaa ja tasapuolisempaa mahdollisuutta perheenyhdistämiseen tulee edistää riippumatta heidän suojelustatuksestaan.
- Perheenyhdistämisen tulorajoja tulee kohtuullistaa.
- Perheenyhdistämisprosessissa tulee taata lapsen ikä- ja kehitystason huomioiva riittävä tuki lapselle ja hänen perheelleen.
Selvitys julkaistaan osana Kanava-hanketta, joka on Euroopan unionin osarahoittama.
Kanava-hanke
Pelastakaa Lapset tarjoaa tukea pakolaistaustaisille perheenyhdistämisperheille osana Kanava-hanketta.
Lapsilta lapsille
Lapsilta lapsille -materiaalissa perheenyhdistämisperheiden 10-17-vuotiaat nuoret jakavat kokemuksiaan ja ajatuksiaan omin sanoin ja luovin keinoin.