Lapsiin kohdistuva seksuaaliväkivalta verkossa on kasvava ongelma. Huhtikuun alussa EU päätti olla jatkamatta väliaikaista asetusta, joka oli sallinut teknologiayritysten vapaaehtoisesti tunnistaa alustoillaan lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa. Tämä päätös heikentää merkittävästi lasten suojaa ja viranomaisten mahdollisuuksia puuttua rikoksiin. Vetoomuksessa vaadimme Euroopan unionia ryhtymään välittömiin toimiin lasten suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta netissä.
Lapsiin verkossa kohdistuva seksuaaliväkivalta on yhä vakavampi ongelma. Arviolta joka viides lapsi Suomessa kohtaa seksuaaliväkivaltaa verkossa. Teknologian kehitys on tehnyt seksuaaliväkivaltamateriaalin jakamisesta sekä lasten houkuttelusta ja uhkailusta helpompaa.
Someyhtiöt ovat jo 15 vuoden ajan seuloneet alustojaan lapsiin kohdistuvan seksuaaliväkivallan paljastamiseksi sekä ilmoittaneet havainnoista poliisille. Tällä hetkellä EU:ssa ei kuitenkaan ole voimassa olevaa lainsäädäntöä, jonka nojalla voitaisiin kattavasti havaita lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa verkossa.
Huhtikuun alussa EU päätti olla jatkamatta väliaikaista asetusta, joka oli sallinut yritysten vapaaehtoisesti tunnistaa alustoillaan lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa. Keskusrikospoliisin mukaan päätös heikentää merkittävästi poliisin kykyä torjua lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa. Pelkästään Suomessa keskusrikospoliisi sai palveluntarjoajilta viime vuonna 14 500 ilmoitusta.
Yhä useampi lapsi on vaarassa joutua seksuaalirikoksen uhriksi
Väliaikainen asetus oli tarkoitettu tilapäisratkaisuksi siihen asti, että EU saa valmiiksi pysyvän lainsäädännön lasten suojelemiseksi verkossa. Pysyvää lainsäädäntöä ei kuitenkaan saatu neuvoteltua ennen kuin väliaikainen asetus päättyi huhtikuun alussa 2026. Huoli yksityisyydensuojasta nousi suuremmaksi kuin huoli lasten turvallisuudesta.
Ilman välittömiä toimia yhä useampi lapsi on vaarassa joutua seksuaalirikoksen uhriksi. Vaikka pysyvästä lainsäädännöstä neuvotellaan edelleen, aikataulua tai takeita sen valmistelulle ei ole.
EU:n jäsenvaltiot ovat sitoutuneet suojelemaan kaikkia lapsia väkivallalta ratifioidessaan YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen. Sopimuksen artikla 19 velvoittaa valtioita ehkäisemään kaikkea lapsiin kohdistuvaa väkivaltaa – myös verkossa tapahtuvaa seksuaaliväkivaltaa.
Allekirjoita vetoomus, että EU-päättäjät ryhtyvät välittömästi toimiin lasten suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta netissä. Toimitamme vetoomuksen digikomissaari Henna Virkkuselle ja Suomen europarlamentaarikoille.