Tervetuloa juhlimaan Lapsen oikeuksien päivää Museo Elieliin!

EDIT: TAPAHTUMA ON TÄYNNÄ!

Lapsen oikeuksien päivän tapahtuma torstaina 20.11.2025 klo 16.30–18 Museo Elielissä (Rantakatu 20,80100 Joensuu)!

Tapahtumassa koettavaa koko perheelle. Luvassa on Saukon toiminnallisia satukierroksia JOKI-näyttelyssä, kuvasuunnistusta Elielin jalanjäljillä, Saukon aarrejahtia, ongintaa, Tenavatori ja pientä naposteltavaa juhlijoille!

Mukaan pääset ilmoittautumalla tästä linkistä: https://link.webropolsurveys.com/EP/A9B6C29E0B818464

Jos olet ilmoittautunut tapahtumaan, etkä pääsekään mukaan, ilmoitathan siitä sähköpostilla riikka.ohvanainen@pelastakaalapset.fi.

Tapahtuman järjestävät Pelastakaa Lasten Itä-Suomen aluetoimisto ja Joensuun Perheentalo. Tarjoamme liput ja tarjoilut 60 hengelle ja paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Ohjelma

Lapset pääsevät yhdessä aikuistensa kanssa tutustumaan Museo Elieliin.

Saukon kierros klo 16.45 ja 17.15 – ohjattu kierros tutustuttaa JOKI-näyttelyyn museon oman opashahmon eli veikeän ja vikkelän Saukon johdolla. Toiminnallinen satukierros sisältää leikkejä ja tarinoita jokiteemalla. Kesto noin. 30 min.

Saukon aarrejahti – jokeen on eksynyt kaikenlaista kummaa tavaraa ihmisen toiminnan myötä. Löydä kaikki näyttelyyn piilotetut esineet ja ratkaise arvoitus.

Elielin jalanjäljillä – löydätkö kaikki rakennuksen koristeelliset ja mielenkiintoiset yksityiskohdat kuvasuunnistuksen avulla?

Ongintaa – lapset saavat osallistua klassikkoleikkiin, jossa saaliiksi luvassa pieni yllätys.

Tenavatori on Joensuun torielämästä innoituksen saanut leikki-ikäisten oma, toiminnallinen museotila. Tila toimii lasten ehdoilla perustuen itseohjautuvaan leikkiin ja mielikuvitukseen.

Opasnukke Saukko nojailee kiveen. Kuvassa Museo Elielin logo.