Huittisten Pelastakaa Lapset etsii uusia jäseniä hallitukseen suunnittelemaan paikallista toimintaa ja varmistamaan, että lapsia, nuoria ja perheitä voidaan tukea myös tulevaisuudessa. Toimintamme tarvitsee uusia tekijöitä jatkuakseen. Vuonna 2025 yhdistyksemme jakoi Eväitä Elämälle -ohjelman kautta harrastustukea lähes 16 000 euroa Huittisiin ja lähialueille. Lisäksi vähävaraisille perheille jaettiin ruokalahjakortteja miltei 4 000 euron edestä. Ilman uusia ihmisiä yhdistyksen toiminta on vaarassa päättyä.
Mitä hallituksen jäsenenä pääset tekemään?
Hallituksen jäsenenä osallistut yhdistyksen toiminnan suunnitteluun ja toteutukseen yhdessä muiden hallituksen jäsenten kanssa. Pääset vaikuttamaan siihen, miten yhdistys tukee paikallisia lapsia ja perheitä.
Hallituksessa sovitaan työnjaosta ja omasta vastuualueestasi. Se voi liittyä esimerkiksi jäsenasioihin, viestintään, tapahtumiin tai Eväitä Elämälle -toimintaan. Yhdistyksen toiminnasta ja taloudesta huolehditaan yhdessä muun hallituksen kanssa.
Paljonko aikaa hallitustyöhön menee?
Tehtävään kuuluu kokouksiin osallistumista, käsiteltäviin asioihin perehtymistä ja sovittujen tehtävien hoitamista kokousten välillä. Hallituksen kokouksia noin kahden kuukauden välein. Muu ajankäyttö riippuu erityisesti omasta vastuualueestasi. Keskustelemme tehtävistä ja niiden edellyttämästä ajankäytöstä ennen tehtävään sitoutumista.
Tarvitsetko aiempaa kokemusta yhdistystoiminnasta?
Aiempi kokemus yhdistystoiminnasta ei ole välttämätöntä. Tehtävä sopii sinulle, jos haluat edistää lasten ja perheiden hyvinvointia, suunnitella toimintaa yhdessä muiden kanssa ja osallistua yhteisten asioiden hoitamiseen.
Millaista tukea saat tehtävään?
Saat perehdytystä ja tukea muilta hallituksen jäseniltä sekä Pelastakaa Lasten keskusjärjestön työntekijöiltä. Uusille hallituksen jäsenille on tarjolla myös valmennusta.
Miten pääset mukaan hallitukseen?
Uudet hallituksen jäsenet valitaan yhdistyksen syyskokouksessa. Voit kysyä tehtävistä ja ilmaista kiinnostuksesi jo ennen kokousta. Lähetä viesti osoitteeseen huittinen@pelastakaalapset.net ja kerro, että olet kiinnostunut hallitustyöstä tai haluat kuulla siitä lisää.
Yhteydenotto ei sido sinua mihinkään. Keskustellaan yhdessä, millainen vastuualue voisi sopia sinulle.
Katso myös muut tavat tulla mukaan: Tule mukaan!